Kalorifer Tesisatı

Çorlu Kalorifer Tesisatı

Kalorifer Tesisatı

Günümüz şartlarında en çok kullanılan doğalgaz sistemlerinden biri de kalorifer tesisatıdır. Özellikle kış aylarında herhangi bir ortamda uygun sıcaklığın sabitlenebilmesi açısından oldukça önemli olan bu sistemlerin kurulum ve montajı son derece önemlidir. Bu aşamada yapılacak bir hata, ortam sıcaklıklarının dengesiz hale gelmesine, yeterince ısıtamama ya da çok fazla ısıtma gibi sorunlara yol açar. Bu da sonuç olarak normalden daha yüksek faturalar ile karşılaşılmasını sağlar.

Kalorifer Tesisatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalorifer tesisatı yapılırken, dikkat edilmesi gereken ilk konu, tesisat borularının gidiş yönüdür. Tesisatta kullanılacak boruların yönü belirlenirken, borular mümkün olduğu kısa ve az dönüşlü şekilde konumlandırılmalıdır. Böylece hem ısı kaybı oluşmaz, hem de ısınma miktarı artar. Sonuç olarak ciddi ısı tasarrufu sağlanır.

7/24 Teknik Servis Hizmeti Aydınlı Sıhhi Tesisat

Kalorifer Tesisatında Radyatör Seçimi

Kalorifer tesisatı için önemli olan diğer bir konu ise radyatör seçimidir. Kullanılacak radyatörler, odanın büyüklüğüne, ısı kayıp miktarına ve kullanım durumuna göre belirlenir. Eğer bir ortamda gereğinden fazla radyatör kullanılırsa, gereksiz şekilde fazla ısınmaya yol açar. Bu da doğrudan yüksek fatura sonucunu doğurur. Tam aksine gereğinden az radyatör kullanılırsa, yeterli ısınma gerçekleşmez. Bu nedenle ortama uygun seçilecek radyatör konusunda işinin uzmanı bir firmadan destek alınmalıdır.

Kalorifer tesisatı konusunda bir diğer husus ise kombi yeri seçiminin doğru yapılmasıdır. Kombinin mutfağa ya da banyoya yakın olması bir ev için oldukça önemlidir. Kombi, mutfağa ya da banyoya uzak olursa su sarfiyatı o oranda artar. Bu durumda sıcak suyun iletilebilmesi için kombinin daha fazla çalışması ve dolayısıyla daha fazla gaz sarfiyatının oluşması anlamına gelir. Tasarruf sağlamak amacıyla, kombi yeri seçimine özen gösterilmesi gerekir.

Genellikle üç farklı kalorifer tesisat sistemi vardır. Bunlar:

  • Bakır boru hattı kalorifer sistemi,
  • Yerden dağıtmalı sistem,
  • Yerden ısıtmalı sistem.

Bunların yanı sıra bir bina içerisinde hangi tür kalorifer tesisatı kullanılacağına karar verilirken şu esaslar dikkate alınır:

  • Binanın izolasyon yapısı,
  • Dairelerin ve binanın ne oranda kullanılır olduğuna,
  • Isıtma işlemlerinin ne kadar süre devam edeceğine.


Aydınlı Sıhhi Tesisat, kombi, doğalgaz, petek ve su işlemlerinde; tesisat, bakım, tamir, montaj, temizleme ve satış hizmetlerinde bulunarak sizlere en iyi hizmeti vermek için 7/24 bir telefon kadar yakınınızda.